In the name of ALLAH, the most beneficient, the most merciful

Solved Examples Set 1 (Quantitative Ability)

  1. 42.98 + ? = 107.87

    1. 64.89
    2. 65.89
    3. 64.98
    4. 65.81
    5. 63.89
    ? = 107.87 - 42.98 = 64.89
  2. By selling 60 chairs, a man gains an amount equal to selling price of 10 chairs. The profit percentage in the transaction is

    1. 10%
    2. 15%
    3. 16.67%
    4. 20%
    5. 22%
    selling price of 60 chairs = selling price of 10 chairs
    profit of 60 chairs = profit of 10 chairs
    profit of 6 chairs = profit of 1 chair
    profit of 1 chair = profit of 1/6 chair
    profit %age = 1/6 x 100 = 16.67%
  3. On a trip to visit friends, a family drives 65 miles per hour for 208 miles of the trip. If the entire trip was 348 miles and took 6 hours, what was the average speed, in miles per hour, for the rest of the trip?

    1. 44
    2. 50
    3. 51
    4. 58
    5. 60
    As the first part of the trip took \(\frac{208 \text{ miles}}{65 \text{ } \frac{miles}{hour}} = 3.2 \text{ hours},\) so the remaining 140 miles (348 - 208) took 2.8 hours (6 - 3.2). The average speed for the rest of the trip was \(\frac {140 \text{ miles}}{2.8 \text{ hours}} = 50 \) miles per hour.
  4. A and B enter into a partnership contributing $ 800 and $ 1000 respectively. At the end of 6 months they admit C, who contributes $ 600. After 3 years they get a profit of $ 966. Find the share of each partner in the profit.

    1. $ 336, $ 420, $ 210
    2. $ 360, $ 400, $ 206
    3. $ 380, $ 390, $ 196
    4. $ 345, $ 405, $ 210
    5. $ 325, $ 400, $ 200
    A shares = 800 × 3 = 2400
    B shares = 1000 × 3 = 3000
    C shares = 600 × 2 1⁄2 = 1500
    Total shares = 2400 + 3000 + 1500 = 6900
    A's profit = \(2400 \over 6900 \) × 966 = $ 336
    B's profit = \(3000 \over 6900 \) × 966 = $ 420
    C's profit = \(1500 \over 6900 \) × 966 = $ 210
  5. The amount of hot cocoa powder remaining in a can is 6 1⁄4 tablespoons. A single serving consists of 1 3⁄4 tablespoons of the powder. What is the total number of servings of the powder remaining in the can?

    1. 3 1⁄2
    2. 3 4⁄7
    3. 4 3⁄7
    4. 4 1⁄2
    5. 6
    As \(6\frac{1}{4} = \frac{25}{4}\) and \(1\frac{3}{4} = \frac{7}{4}\). Therefore,
    \(\frac{6\frac{1}{4} \text{ tsp}}{1\frac{3}{4} \text{ } \frac{tsp}{ serving}} = \frac{\frac{25}{4}}{\frac{7}{4}} \text{ servings} = \frac{25}{7} \text{ servings} = 3\frac{4}{7} \text{ servings}\)
  6. A man travelled 120 km to a town. He could have reached the town 4 1⁄2 hours earlier had he increased his speed by 3 km/h. Find the speed at which he travelled.

    1. 6.56 km
    2. 7.57 km
    3. 8.58 km
    4. 9.59 km
    5. 5.55 km
    Let the normal speed \(= x \text{ } \frac{km}{hr}\)
    Time taken when travelled at the normal speed \(= \frac{120}{x}\) hr
    Time taken when travelled at the increased speed \(= \frac{120}{x + 3}\) hr
    $$\frac{120} {x} - \frac{120}{x + 3} = 4.5$$ $$120(x + 3) − 120x = 4.5x(x + 3)$$ $$360 = 4.5x(x + 3)$$ $$720 = 9x(x + 3)$$ $$80 = x(x + 3)$$ $$x^2 + 3x - 80 = 0$$ $$x = \frac{-3 \pm \sqrt{3^2-4 × (-80)}}{2} = \frac{-3 \pm \sqrt{329}}{2}$$ $$= \frac{-3 \pm 18.14}{2} = 7.57 \text{ (ignoring the negative value)}$$
  7. A basket that contains 2 apples, 3 bananas, 6 oranges, and 4 pears is in the workroom. When Ms. Hutchinson went to the workroom, other workers had already taken 1 banana, 2 oranges, and 1 pear. From the remaining fruit, Ms. Hutchinson randomly took 3 pieces of fruit separately from the basket. If each fruit is equally likely to be chosen, what is the probability that the third piece was an orange if the first two she took were also oranges?

    1. 4/165
    2. 9/11
    3. 4/11
    4. 3/11
    5. 2/9
    Ms. Hutchinson randomly takes the 3 pieces of fruit from the basket, there are 2 apples, 3 -1 = 2 bananas, 6 - 2 = 4 oranges, and 4 - 1 = 3 pears. Assuming that the first 2 pieces of fruit Ms. Hutchinson takes are oranges, there will be 2 apples, 2 bananas, 4 - 2 = 2 oranges, and 3 pears left in the basket when she selects the third piece of fruit. The probability that the third piece of fruit she selects will be an orange is \(\frac{2}{2 + 2 + 2 + 3} = \frac{2}{9}\).
  8. A man sells two houses for $ 2 lac each. On one he gained 20% and on the other he lost 20%. His total profit or loss % in the transaction will be

    1. 4% profit
    2. 5% loss
    3. no profit, no loss
    4. 4% loss
    5. 3% loss
    % loss = (% loss X % profit)/100 = (20 X 20)/100 = 4%
  9. Rashid buys three books for $ 16 each and four books for $ 23 each, what will be the average price of books

    1. $ 18
    2. $ 20
    3. $ 22
    4. $ 24
    5. $ 16
    Price of 3 books = 3 × 16 = $ 48
    Price of 4 books = 4 × 23 = $ 92
    Total price = $ 140
    Total books = 3 + 4 = 7
    Average price of books = \(140 \over 7 \) = $ 20
  10. Matthew’s age (𝑚) is three years more than twice Rita’s age (𝑟). Which equation shows the relationship between their ages?

    1. 𝑚 = 𝑟 − 32
    2. 𝑚 = 𝑟 + 32
    3. 𝑚 = 2(𝑟 + 3)
    4. 𝑚 = 2𝑟 − 3
    5. 𝑚 = 2𝑟 + 3
    As Matthew's age (𝑚) is three more years (+3) than twice Rita's age (2𝑟). Therefore, 𝑚 = 2𝑟 + 3.
  11. A man is 5 times as old as his son. 2 years ago the sum of the squares of their ages was 1114. Find the present age of son.

    1. 7 years
    2. 9 years
    3. 8 years
    4. 8 1/2 years
    5. 6 years
    Let son's age = x, then
    father's age = 5x
    As before 2 years ago the sum of the squares of their ages was 1114, the equation becomes as
    \((x - 2)^2 + (5x - 2)^2 = 1114 \)
    By simplifying the equation, we have
    \(13x^2 -12x -553 = 0\)
    Now solving the equation, we have
    \(13x^2 - 12x - 553 = 0\)
    \(13x^2 - 91x + 79x -553 = 0\)
    13x(x - 7) + 79(x - 7) = 0
    (x - 7)(13x + 79) = 0
    x = 7 and x = -6.077
    As age could not be negative, hence the present age of the son is 7 years.
  12. 15 men can complete a job in 10 days. How long will it take 8 men to finish the same job if they work at the same rate?

    1. 14 3⁄4 days
    2. 16 3⁄4 days
    3. 18 3⁄4 days
    4. 20 3⁄4 days
    5. 22 3⁄4 days
    \( 15 × 10 \over 8 \) = 18 3⁄4 days
  13. A man walked for 3 hours at 4.5 km/h and cycled for some time at 15 km/h. Altogether, he traveled 21 km. Find the time taken for cycling.

    1. 1/2 hour
    2. 1 hour
    3. 1 1⁄2 hours
    4. 2 hours
    5. 2 1⁄2 hours
    The man walked the distance = 3 x 4.5 = 13.5 km. The distance cycled by the man = 21 - 13.5 = 7.5 km
    As he cyled 15 km in 1 h
    he cycled 1 km in 1/15 h
    Finally, he cycled 7.5 km in 7.5/15 = 1/2 h
  14. 1.02 - 0.20 + ? = 0.842

    1. 0.222
    2. 232
    3. 2
    4. 0.022
    5. 0.012
    1.02 - 0.20 + ? = 0.842
    0.82 + ? = 0.842
    ? = 0.842 - 0.82 = 0.022

  15. In the figure above, AB is one edge of a cube. If AB equals 5, what is the surface area of the cube?

    1. 25
    2. 100
    3. 125
    4. 150
    5. 300
    Since one edge of the cube is 5, all edges equal 5. Therefore, the area of one face of the cube is:
    5 × 5 = 25
    Since a cube has 6 equal faces, its surface area will be:
    6 × 25 = 150
  16. if x% of 60 = 48 then x = ?

    1. 80
    2. 60
    3. 90
    4. 40
    5. 70
    x = \( {48 × 100 \over 60} \) = 80
  17. A man saves $ 500, which is 15% of his annual income. How much does he earn in one year?

    1. $ 3542.5
    2. $ 3333.33
    3. $ 3132.3
    4. $ 3075.75
    5. $ 4444.4
    Let annual income = x
    15% of x = 500
    x = \(500 \over 15\) × 100 = \(10000 \over 3\) = 3333.33
  18. A shop owner blends three types of coffees, A, B and C, in the ratio 3:5:7. Given that type A coffee costs $ 70 per kg, type B coffee costs $ 100 per kg and type C coffee costs $ 130 per kg, calculate the cost per kg of the blended mixture.

    1. $ 106
    2. $ 108
    3. $ 109
    4. $ 110
    5. $ 105
    Cost per kg = 70 x 1/5 + 100 x 1/3 + 130 x 7/15 = $ 108 per kg
  19. ? × 12 = 75% of 336

    1. 48
    2. 252
    3. 28
    4. 21
    5. 23
    ? × 12 = 75% of 336
    ? × 12 = 0.75 × 336
    ? × 12 = 252
    \(? = \frac{252}{12}\)
    ? = 21
  20. A bank increased the rate of interest which it paid to depositors from 3.5% to 4% per annum. Find how much more interest a man would receive if he deposited $ 64000 in the bank for 6 months at the new interest rate

    1. $ 160
    2. $ 180
    3. $ 200
    4. $ 220
    5. $ 150
    If the interest rate is 3.5% then interest amount is
    3.5% of 6400 = 0.035 × 6400 = $ 2240
    If the interest rate is 4% then interest amount is
    4% of 6400 = 0.04 × 6400 = $ 2560
    Now the difference of both interests = 2560 - 2240 = $ 320 per annum
    Interest for half year (6 months) = \(320 \over 2\) = $ 160

Solved Examples Set 1
Solved Examples Set 2
Solved Examples Set 3