In the name of ALLAH, the most beneficient, the most merciful

Solved Examples Set 3 (Quantitative Ability)

  1. A bank increased the rate of interest which it paid to depositors from 3.5% to 4% per annum. Find how much more interest a man would receive if he deposited $ 64000 in the bank for 6 months at the new interest rate

    1. $ 160
    2. $ 180
    3. $ 200
    4. $ 220
    5. $ 150
    If the interest rate is 3.5% then interest amount is
    3.5% of 6400 = 0.035 × 6400 = $ 2240
    If the interest rate is 4% then interest amount is
    4% of 6400 = 0.04 × 6400 = $ 2560
    Now the difference of both interests = 2560 - 2240 = $ 320 per annum
    Interest for half year (6 months) = \(320 \over 2\) = $ 160
  2. On a trip to visit friends, a family drives 65 miles per hour for 208 miles of the trip. If the entire trip was 348 miles and took 6 hours, what was the average speed, in miles per hour, for the rest of the trip?

    1. 44
    2. 50
    3. 51
    4. 58
    5. 60
    As the first part of the trip took \(\frac{208 \text{ miles}}{65 \text{ } \frac{miles}{hour}} = 3.2 \text{ hours},\) so the remaining 140 miles (348 - 208) took 2.8 hours (6 - 3.2). The average speed for the rest of the trip was \(\frac {140 \text{ miles}}{2.8 \text{ hours}} = 50 \) miles per hour.
  3. If 3x = −9, then 3x3 − 2x + 4 =

    1. -83
    2. -71
    3. -47
    4. -17
    5. 61
    First solving 3x = −9, x = −3. Now plug into 3x3 − 2x + 4:
    3x3 − 2x + 4
    = 3(-3)3 − 2(-2) + 4
    = 3(−27) + 6 + 4
    = −81 + 6 + 4
    = −71
  4. A primary school had an enrollment of 850 pupils in January 1970. In January 1980 the enrollment was 1,120. What was the percentage increase for the enrollment?

    1. 31.76%
    2. 33.50%
    3. 30.65%
    4. 34.76%
    5. 30.55%
    Percentage increase for the enrollment = \(1120 - 850 \over 850\) × 100 = 31.76
  5. A bank exchanges British currency for Singapore currency at the rate of S$ 3.20 to pond 1. Calculate, in Pond, the amount exchanged for S$ 1,600 by a customer who also had to pay an extra 3% commission for this transaction.

    1. Pond 475
    2. Pond 485
    3. Pond 495
    4. Pond 505
    5. Pond 510
    As commission is 3% of 1600 = 0.03 × 1600 = S$ 48
    the rest amount = 1600 - 48 = S$ 1552
    S$ 1 = \(1 \over 3.20\) = Pond 0.3125
    Now S$ 1552 = 1552 × 0.3125 = Pond 485
  6. A man saves $ 500, which is 15% of his annual income. How much does he earn in one year?

    1. $ 3542.5
    2. $ 3333.33
    3. $ 3132.3
    4. $ 3075.75
    5. $ 4444.4
    Let annual income = x
    15% of x = 500
    x = \(500 \over 15\) × 100 = \(10000 \over 3\) = 3333.33
  7. A man earned an annual income of $ 245000 in 1990. He was allowed a deduction of $ 15000 relief for each of his three children and a personal relief of $ 30000. If he was charged a tax rate of 4% on first $ 50000 and 6% on his remaining income, calculate the total tax charged.

    1. $ 9200
    2. $ 8700
    3. $ 9500
    4. $ 9400
    5. $ 9000
    Total Income = $ 245000
    Total relief = 3 × 15000 + 30000 = $ 75000
    Rest income = 245000 - 75000 = 170000
    Tax on 1st 50000 = 0.04 × 50000 = $ 2000
    Tax on rest amount 120000 = 0.06 × 120000 = $ 7200
    Total tax = 200 + 7200 = $ 9200
  8. 12% of ________ = 48

    1. 250
    2. 100
    3. 400
    4. 200
    5. 300
    \(12 \text{% of } x = 48\)
    \(0.12x = 48\)
    \(x = \frac{48}{0.12} = 400\)
  9. A man was 32 years old when his daughter was born. He is now five times as old as his daughter. How old is his daughter now?

    1. 7 years
    2. 8 years
    3. 9 years
    4. 10 years
    5. 6 years
    Let's assume the daughter is d years old now. That means that the man is now (32 + d) years old, so that
    (32 + d) = 5d
    32 = 4d
    d = 8
  10. A and B enter into a partnership contributing $ 800 and $ 1000 respectively. At the end of 6 months they admit C, who contributes $ 600. After 3 years they get a profit of $ 966. Find the share of each partner in the profit.

    1. $ 336, $ 420, $ 210
    2. $ 360, $ 400, $ 206
    3. $ 380, $ 390, $ 196
    4. $ 345, $ 405, $ 210
    5. $ 325, $ 400, $ 200
    A shares = 800 × 3 = 2400
    B shares = 1000 × 3 = 3000
    C shares = 600 × 2 1⁄2 = 1500
    Total shares = 2400 + 3000 + 1500 = 6900
    A's profit = \(2400 \over 6900 \) × 966 = $ 336
    B's profit = \(3000 \over 6900 \) × 966 = $ 420
    C's profit = \(1500 \over 6900 \) × 966 = $ 210
  11. A boy scored 90 marks for his mathematics test. This was 20% more than what he had scored for the geography test. How much did he score in geography?

    1. 71 marks
    2. 73 marks
    3. 75 marks
    4. 77 marks
    5. 78 marks
    20% of x + x = 90
    0.2x + x = 90
    1.2x = 90
    x = \(90 \over 1.2\)
    x = 75
  12. 10 men can complete a job in 14 days. How long will it take 4 men to finish the same job if they work at the same rate?

    1. 33 days
    2. 35 days
    3. 37 days
    4. 39 days
    5. 31 days
    \(14 × 10 \over 4 \) = 35 days
  13. How much would I have to pay for a book which cost $ 72 to product, if the printing company sold it to a bookseller at 20% profit and in return the bookseller sold it to me at a profit of 25%?

    1. $ 104
    2. $ 106
    3. $ 108
    4. $ 110
    5. $ 109
    Cost of the book product = $ 72
    Profit of printing company = 20% of 72 = 0.2 x 72 = 14.4
    Now the cost of the book = 72 +14.4 = $ 86.4
    Profit of the bookseller = 25% of 86.4 = 21.4
    Finally, the cost of the book = 86.4 + 21.4 = $ 108
  14. \( {2244 \over 0.88} = ? × 1122 \)

    1. 20.02
    2. 20.2
    3. 19.3
    4. 2.27
    5. 3.27
    \( {2244 \over 0.88} = ? × 1122 \)
    \(? = {2550 \over 1122} = 2.27 \)
  15. A certain solution is to be prepared by combining chemicals X, Y and Z in the ratio 18:3:2. How many liters of the solution can be prepared by using 36 liters of X?

    1. 46 liters
    2. 47 liters
    3. 45 liters
    4. 49 liters
    5. 44 liters
    As total ratio is 18 +3 + 2 = 23
    Let total solution is x liters
    Then \(18 \over 23\) x = 36
    x = \(36 × 23 \over 18\) = 46 liters
  16. A shopkeeper bought a radio from a wholesaler for $ 250.00. In addition, he paid a sales tax of 15% on the cost price. He then sold the radio for $ 315.00. Calculate the cash profit made by the shopkeeper.

    1. $ 20.00
    2. $ 22.50
    3. $ 25.00
    4. $ 27.50
    5. $ 27.00
    cost price = $ 250
    sales tax = .15 × 250 = $ 37.5
    cash profit = 315 - 250 - 37.5 = $ 27.5
  17. A man travelled 120 km to a town. He could have reached the town 4 1⁄2 hours earlier had he increased his speed by 3 km/h. Find the speed at which he travelled.

    1. 6.56 km
    2. 7.57 km
    3. 8.58 km
    4. 9.59 km
    5. 5.55 km
    Let the normal speed \(= x \text{ } \frac{km}{hr}\)
    Time taken when travelled at the normal speed \(= \frac{120}{x}\) hr
    Time taken when travelled at the increased speed \(= \frac{120}{x + 3}\) hr
    $$\frac{120} {x} - \frac{120}{x + 3} = 4.5$$ $$120(x + 3) − 120x = 4.5x(x + 3)$$ $$360 = 4.5x(x + 3)$$ $$720 = 9x(x + 3)$$ $$80 = x(x + 3)$$ $$x^2 + 3x - 80 = 0$$ $$x = \frac{-3 \pm \sqrt{3^2-4 × (-80)}}{2} = \frac{-3 \pm \sqrt{329}}{2}$$ $$= \frac{-3 \pm 18.14}{2} = 7.57 \text{ (ignoring the negative value)}$$
  18. A fruit-seller has 120 oranges. Given that he has 20% more apples than oranges and 40% less oranges than pears, find the number of apples and the number of pears the fruit seller has.

    1. 144, 200
    2. 148, 380
    3. 149, 220
    4. 140, 190
    5. 142, 190
    No. of apples = 120 + 20% of 120 = 120 + 0.2 × 120 = 144

    Let x = No. of pears
    x - 40% of x = 120
    x - 0.4x = 120
    0.6x = 120
    x = \(120 \over 0.6\) = 200
    Hence, no. of pears = 200
  19. A shopkeeper buys 300 identical articles at a total cost of $ 1500. He fixes the selling price of each article at 20% above the cost price and sells 260 articles at the price. As for the remaining articles, he sells them at 50% of the selling price. Calculate the shopkeeper's total profit.

    1. $ 180
    2. $ 185
    3. $ 200
    4. $ 190
    5. $ 170
    cost price of each item = \( 1500 \over 300 \) = $ 5
    selling price at 20% above the cost price = 5 + 5 × .2 = $ 6
    selling price of 260 items = 260 × 6 = $ 1560
    selling price of remaining 40 items = 40 × 6 × .5 = $ 120
    Total profit = 1560 + 120 - 1500 = $ 180
  20. A man takes 50 minutes to cover a certain distance at a speed of 6 km/hr. If he walks with a speed of 10 km/hr, he covers the same distance in

    1. 1 hour
    2. 30 minutes
    3. 20 minutes
    4. 10 minutes
    5. 40 minutes
    \( 50 × 6 \over 10 \) = 30 minutes

Solved Examples Set 1
Solved Examples Set 2
Solved Examples Set 3